Anne bana 1 lira verir misin?

Bir kadın için milattır, çocuk doğurmak. Hamile olduğunu anladığında içine düşen kor, doğuma kadarki heyecan ve sonrasında onu en iyi şekilde yetiştirmek kaygısı… Bütün anneler için benzer bir süreçtir, bu yaşananlar… Kucağına aldığında içinin titrediği minik varlığın, yıllar içinde büyüdüğünü görmek annelerin en büyük kıvancıdır. İlköğretime başlayan çocuklar, yavaş yavaş parayla da tanışmaya başlar.
‘’Anne bana 1 lira verir misin?” soruları başlar. Okul kantininden alınan sakızlar, şekerlemeler, onlar için inanılmaz bir kendi başınalık deneyimidir. İşte bu günler, miniklerin pek çok konu gibi para konusunda da temel prensipler edindiği zamanlardır. Ona, parayı bir araç olarak kullanmayı öğretmek ve parayla ilişkisini düzenlemek gerekiyor.
Bence bu yazıyı okuyun ve çocuğunuzu üzmeden, siz de sıkılmadan, bir sorunu daha geride bırakmanın mutluluğunu yaşayın. Biliyorsunuz, çocuğunuzla birlikte alacağınız yolda aşılacak çok engel var. Sabır ve samimiyet ise şart…

1- Harçlık verin
Harçlık, parmakizi gibidir. Çocuğunuza 7 yaşından itibaren haftalık, 13 yaşından itibaren ise aylık olarak verin. Harçlığı hangi ihtiyacı için biriktirmesi gerektiğini oturup birlikte planlayın.

2- Çocuğunuzla konuşun
Aldığınız her şeyin bir bedeli olduğunu öğrensin. Mesela; yaptığınız alışverişlerde neye ne kadar para verdiğinizi söyleyin. Aldığınız oyuncağın ne kadar olduğunu, yediğiniz yemeğin fiyatını söyleyin. Bedava sanmasın.

3- Finansal durumunuzu anlatın
Çocuğunuzla ekonomik durumunuzu konuşun. Ne kadar kazandığınızı, borcunuz olup olmadığını bilsin. Çocuğunuz sizdeki huzursuzluğu sezer, anlamlandırması için yardımcı olun.

4- Ekstreleri gösterin
Çocuğunuz alışverişlerinizi sürekli kredi kartıyla yaptığınızı gördüğü zaman ‘paraya’ farklı anlamlar yüklemeye başlayabilir. Ay sonunda kredi kart ekstrenizi göstererek ona kredi kartının bir ödeme aracı olduğunu anlatın.

5- Samimi olun
Eğer bildiklerinizi anlatmazsanız, onun parasal konularda bazı olguları kendi kendine anlamlandırması için ona yardımcı olmuş olursunuz. Mesela: ATM’den birlikte para çekin. Ve ona anlatın. Anlatmazsanız, çocuğunuz ATM’nin ne zaman canı isterse para akan bir yer olduğunu düşünebilir.

6- Kumbarası olsun
Ben, çocuğum için 3 ayrı kumbara yapıyorum.  Biri birikim yapabilmesi için, biri harcamaları için, diğeri ise yardım kumbarası. Kumbaraların üzerine almak istediği oyuncağı ya da hedeflerinin resmini yapıştırabilirsiniz.

7- Öğrendikçe hatırlayacaktır
Geçenlerde bana şöyle bir soru geldi: “Çocuğum gördüğü her oyuncağı istiyor, alacak paramız yok ne yapacağız Özlem Hanım?” Eğer çocuğunuza finansal durumunuzu anlatır, birlikte bütçe planı yaparsanız, çocuğunuz alınan her şeyin bir bedeli olduğunu, neye gücünüzün ne kadar yetebileceğini bilecek ve isteklerini bu doğrultuda şekillendirecektir.

8- Hedef listesi yapın
Çocuklarınızın hedef listesi olsun. Hedeflerini, önceliklerini yazsınlar. Sonrasında bu hedef ve isteklere ulaşması için nasıl bütçe yapacağını gösterin.

9- Ceza vermeyin
Çocuğunuzun harçlığını keserek onu imtihan etmeyin. Harçlık vermek, ödüllendirme ya da cezalandırma yöntemi olmamalı. Çocuğunuzdan yapmasını istediğiniz şeylerin karşılığında para teklif etmemelisiniz. ‘Para kazanmadığı hiçbir şeyi yapmak istemeyecek’ hale gelmesin ileride.

10- Param yok
Çocuğunuzun isteği ve ısrarı karşısında ona vereceğiniz cevap: Param yok, olmasın. Eğer gerçekten almak isteyip maddi yetersizlikten alamıyorsanız bunun bu şekilde olduğunu çocuğunuza mutlaka anlatın.

Gördüğünüz gibi finansal huzura samimiyetle ulaşıyoruz. Her şeyi net şekilde anlatırsak eğer çocuklarımız hem parasını hem hayatını daha iyi yöneten bireyler olacaktır.

Özlem Denizmen

 

http://www.anneysen.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*