“Çocuk” konulu Fotoğraf Yarışması Forum İstanbul’da

World Press Photo 11 Sergisi Etkinlikleri kapsamındaki “Çocuk” konulu Fotoğraf Yarışması Forum İstanbul’da!

Amatör veya profesyonel, tüm fotoğrafçıların katılımına açık olan, D-SLR fotoğraf makinesi ödüllü Fotomaraton yarışması bu haftasonu Forum İstanbul’da… Canon işbirliği ile düzenlenen ve yarışmacıların Cumartesi saat 10:00’la, Pazar saat 16:00 arasında, diledikleri zaman kayıt ve fotoğraf teslimi yapabilecekleri yarışmanın ödül töreni de Pazar saat 19:00’da yapılacak.

Fotomaraton’un bu yılki konusu ise “Çocuk”.

Forum İstanbul, dünyanın en etkileyici karelerinin sergilendiği “World Press Photo 11 – Dünya Basın Fotoğrafları 2011” Sergisi kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. “Fotoğaf’ın F’si” isimli çocuklara yönelik atölye çalışmasının ardından tüm amatör ve profesyonel fotoğrafçıların katılımına açık olan Fotomaraton yarışması da Forum İstanbul’da… Canon işbirliği ile düzenlenen ve konusu “Çocuk” olan bu yılki Fotomaraton kapsamında, yarışmacılar 24 Eylül 2011 Cumartesi saat 10:00’dan itibaren diledikleri zaman yarışma masasına kayıt yaptırabilecekler  ve ardından çektikleri fotoğraflardan 3 tanesini en geç 25 Eylül 2011 Pazar saat 16:00’da yarışma masasına teslim ediyor olacaklar. Saat 16:00’da başvuru ve fotoğraf teslimlerinin tamamlanmasının ardından toplanacak jüri dereceye girenleri belirleyecek ve saat 19:00’daki ödül töreni ile Fotomaraton 2011 sona erecek.

“Çocuk” temalı fotoğraflar yarışıyor

Günümüzde alışveriş merkezleri, kent yaşamının vazgeçilmez çekim merkezleri olmuş ve sadece bir alışveriş merkezi değil, aynı zamanda yaşam ve eğlence merkezi görevi de üstlenen bu mekanlar, ailelerin ve dolayısıyla da çocukların zamanlarını geçirmek için ilk tercihlerinden biri haline gelmiştir. Bu noktadan yola çıkılarak bu yıl ikincisi düzenlenen Fotomaraton yarışması için “Çocuk” konusu seçilmiştir.

Alışveriş merkezinde gün içinde gerçekleşen çocuklara yönelik etkinlikler, çocuklara özel oyun ve eğlence alanları, çocuk mağazaları, çocukların ilgisini çekecek sergiler ve tabii ki alışveriş merkezindeki ilginç karşılaşmalar, Fotomaraton’a katılan yarışmacılar için olası yola çıkış noktaları olacak.

Çocuklar için “Fotoğraf’ın F’si”

World Press Photo 2011 sergisi kapsamında çocuklar da unutulmadı. Çocuklara fotoğraf sevgisi aşılamak amacıyla Canon işbirliğiyle “Fotoğraf’ın F’si” isimli bir atölye çalışması da gerçekleştirilecek. 17-18 Eylül tarihlerinde  13.30 – 19.30 saatleri arasında düzenlenecek atölye çalışmalarında 2 gün boyunca 5-12 yaş grubundaki 120 çocuk ağırlanacak.

Canon ve TNT nin sponsorluğu ve Geniş Açı Proje Ofisi nin katkıları ile desteklenen World Press Photo 2011 sergisi, 28 Eylül 2011 tarihine kadar Forum İstanbul da gezilebilecek.

FOTOMARATON A KATILIM KOŞULLARI:

Fotomaraton, Seçici Kurul Üyeleri, Forum İstanbul çalışanları, Canon çalışanları ve onların birinci derece yakınları dışında, tüm amatör ve profesyonel fotoğrafçılara açıktır.

Fotomaraton 24 Eylül 2011 Cumartesi saat 10:00 da başlayıp, 25 Eylül 2011 Pazar saat 16:00 da sona erecektir.

Yarışmacıların, 24 Eylül 2011 Cumartesi saat 10:00 dan itibaren  Dünya Basın Fotoğrafları 2011 Sergisi nin bulunduğu Zemin Kat Büyük Meydan daki Fotomaraton masasına gelip kayıt yaptırmaları ve başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

Yarışmacılara kayıt sırasında sıra numarası verilecek, kayıt masasında bulunan “START” tabelasını fotoğraflamaları istenecek ve bu fotoğrafın ismi/numarası kayıt formlarına yazılacaktır. Yarışmacılar, bu fotoğraftan sonraki isme/numaraya sahip fotoğraflarla fotomaratona katılabilecektir.

Yarışmacılar fotoğrafları kendi dijital fotoğraf makineleri ile çekeceklerdir.

Yarışmaya katılan fotoğrafçıların, fotoğraflarını en geç 25 Eylül 2011 Pazar saat 16:00 ya kadar kayıt masasına teslim etmeleri gerekmektedir.

Fotomaratona katılacak fotoğrafların bu tarihler arasında çekilmiş olması zorunludur. Aksi tespit edilirse yarışmacı diskalifiye edilecektir.

Yarışmacılar, fotoğraflarını kayıt masasında bulunan görevliye hafıza kartlarında teslim edecek, hafıza kartındaki kayıt sırasında çekmiş oldukları “START” fotoğrafından sonraki fotoğraflar bilgisayara aktarılacak ve yarışmacı bunlar arasından en fazla 3 tanesini seçerek yarışmaya katılacaktır. CD ye kayıtlı olarak getirilen fotoğraflar ya da fotoğraf baskıları kabul edilmeyecektir.

Yarışmacıların seçmiş olduğu (maksimum 3) fotoğrafların kayıt masasındaki yazıcılarda çıkışları alınacak, arkalarına yarışmacının sıra numarasına göre isim (001-1 gibi) verilecek ve yarışmacının eksiksiz olarak doldurduğu ve imzaladığı başvuru formuyla birlikte bir zarfın içine konacaktır.

Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan fotoğraflar, ilerleyen tarihlerde Forum İstanbul da açılacak bir sergide teşhir edilebilecek, Forum İstanbul un internet sitesindeki Fotomaraton sayfasında yayınlanabilecek, bir katalog halinde yayımlanabilecek ve Forum İstanbul un çeşitli basılı ve görsel materyallerinde tanıtım amaçlı kullanılabilecektir. Fotoğrafların yukarıda adı geçen durumlarla sınırlı olmak kaydıyla tüm kullanımları hakları Forum İstanbul a aittir. Bu durumda ayrıca bir telif ödenmeyecektir.

Fotomaratona katılanlar yukarıda belirtilen koşulları kabul etmiş sayılır.

FOTOMARATON TAKVİMİ:

Fotomaraton başlangıcı                                : 24 Eylül 2011 Cumartesi Saat 10:00

Fotomaraton bitişi                                         : 25 Eylül 2011 Pazar Saat 16:00

Sonuçların açıklanması ve ödül töreni    : 25 Eylül 2011 Saat 19:00

Sonuçlar, 26 Eylül 2011 tarihinden itibaren Forum İstanbul internet sitesi (www.forumistanbul.com.tr) ve basın aracılığı ile kamuoyuna duyurulacaktır.

ÖDÜLLER:

·         Birincilik Ödülü: Canon EOS 600D Fotoğraf Makinesi

·         İkincilik Ödülü: Canon EOS 550D Fotoğraf Makinesi

·         Üçüncülük Ödülü: Canon EOS 1100D Fotoğraf Makinesi

Seçici Kurul, gerek gördüğü takdirde bu ödüllerin dışında da ödül ya da belge verebilecektir.

SEÇİCİ KURUL:

·         Murat Germen (Fotoğrafçı, Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi)

·         Laleper Aytek (Fotoğrafçı, Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü Öğretim Görevlisi)

·         Doç. Dr. Melih Zafer Arıcan (Bahçeşehir Üniversitesi Fotoğraf ve Video Bölüm Başkanı)

·         Joao Xavier (Forum İstanbul Genel Müdürü)

·         Cüneyt Akman (Canon Euraisa Ürün Yöneticisi / Tüketici Görüntüleme Ürünleri)

İLETİŞİM:

Geniş Açı Proje Ofisi / 0212 251 70 03

www.forumistanbul.com.tr/WPP

http://www.gapo.org/wpph11fotomaraton.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*