Korunma Besmelesi

Yiyecek ve içeceklerin Zararından Korunmak İçin Okunacak Korunma Besmelesi

Bu dua Peygamber efendimizin tavsiyesi. Peygamberimiz, bu duayı yiyeceklere okuduğumuz zaman içinde zehir olsa bize zarar vermeyeceğini bildiriyor.

Duayla ilgili bir de Hz. Ömer’in başından geçen bir olay var. Hz. Ömer halife iken ona bir hükümdar yüzük içinde zehir gönderiyor. Elçi yüzüğü verirken hükümdarın sözlerini iletiyor “Eğer halk ayaklanırda ona zarar vermek isterlerse onların ellerine düşmesin, bu yüzük içindeki zehir çok etkilidir, dilinin ucuna değdirdiği anda hemen ölür”

Hz Ömer Peygamberimizin tavsiyesi olan bu duayı okuyup zehrin tümünü içiyor. Elçi ve yanındakiler hayretler içinde bakıyorlar Hz. Ömer’ in yere düşmesini bekliyorlar, hiçbir şey olmuyor.

Bizler tabi ki zehre okuyup içmeyiz Hz. Ömer gibi imana sahip olmadığımız için. Aklımıza zerrece ya korumazsa ya ölürsem şüphesi gelse dua bizi korumaz zaten.

Yiyecek ve içeceklere okuyalım. Hele ki günümüzde yediğimiz içtiğimiz şeylerin doğal olanı neredeyse yok. Kiminin genetiği bozulmuş, kimi hormonlu, kimi ilaçlı. Ete süte sebzeye her şeye okumak lazım. Ben okuyorum. Çocuklarıma da öğrettim. Dışarıda bir şey yerseniz okuyun diye. Evde pişen yemeklere de okuyorum.

Bir de kullandığımız ilaçlara okumak lazım. Çünkü ilaçların faydasından çok yan etkileri var. Oğlumun ilaçlarına yan etkilerinden korunsun diye okuyorum. Bu dua en çok okunması gereken dualardan biridir diye düşünüyorum. Okuması ezberlemesi çok kolay bir dua.

Bismillah ve billâhillezî lâ yedurru measmihî şeyun fil ardi velâ fissemâ. Yâ hayyu yâ kayyûm.

Anlamı: İsmiyle beraber yerde ve gökte hiçbir şeyin zarar vermediği Alah’ın adıyla. O sonsuz hayat sahibi olan ve bütün kainatı ayakta tutan, koruyandır.

Bu duanın bir benzeri de her türlü tehlikeden korunmak için okunuyor. Abdestli abdestsiz okunabilir. Yine Peygamber Efendimizin tavsiyesi. İlk bölümü diğer duayla aynı, sadece son bölümü farklı.

Bismillah ve billâhillezî lâ yedurru measmihî şeyun fil ardi velâ fissemâ. Ve huvessemîul alîm.

(Sabah akşam 3 kez korunmak için okunur)

Anlamı: İsmiyle beraber yerde ve gökte hiçbir şeyin zarar vermediği Alah’ın adıyla. O işiten ve bilendir.

 

S.Maraşlı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*