Olumsuz Bir Dünyada Olumlu Çocuklar Yetiştirebilmek

01- Olumlu çocuk yetiştirebilmek basittir, ama kolay değildir. Zira olumlu çocuk yetiştirebilmenin ilk şartı olumlu ebeveyn (ana-baba’lar) olmaktır.

02- Her zaman en çok satan kitaplar şunu söyle: “Ektiğini biçersin.” Başarılı insanlar şunu söyle: “İyi hammadde ile başlarsan, iyi sonuç elde edersin.” O halde siz de “iyi ve olumlu ebeveynler” olun, hem siz hem de nesilleriniz kurtulsun.

03- Bir çocuğun hayatının ilk dört yılında ebeveynlerinden aldığı eğitimin önemi, dört yıllık bir kolejin verdiğinden çok daha fazla olduğunu bilmelisiniz.

04- Bir çocuk için hayat sevgi demektir. Bir babanın çocukları için yapabileceği en önemli şey annelerini sevmektir ve bir annenin çocukları için yapabileceği en önemli şey babalarını sevmektir.

05- Eğer çocuğunuzun tüm gereksinimlerini karşılar ve onu hayata hazırlarsanız işte ancak o zaman bir ebeveyn olabilirsiniz.

06- Eğer ebeveyn “hükümet, amir, polis, başbakan…” vb. kişilerin otoritelerinden herhangi bitisini küçümser veya çürütürse, çocuklarıyla arasındaki otoritenin de temelini çürütüyor demektir.

07- Evde “iştirak etmeyi” öğrenen bir çocuk çalışma hayatında da “iştirak edecek” ve dolayısıyla hayatın kendisine sunduğu şeyleri “kazanma” fırsatını yakalayacaktır.

08- Güçlü, tek vücud hareket eden ebeveynler, olumlu, uyuşturucu bağımlısı olmayan çocukların yetiştirilmesi konusunda doğru yoldadır.

09- Eğer yeni bir güne çocuklarınızla “ve eşinizle) sevgi dolu ve tatlılıkla başlarsanız ve aynı şekilde günü bitirirseniz, bu iki olay arasında bir çok problemin üstesinden gelirsiniz.

10- Eğer çocuklarınızın problerini dinlemezseniz, onlar da sizin bulduğunuz çözümleri dinlemiyeceklerdir.

11- Olumlu, uyuşturucu bağımlısı olmayan çocuklar yetiştirmekte başarılı olan ebeveynler, çocuklarını büyümüş, yetenekli, olumlu yetişkinler olarak görme gereksinimi duyarlar.

12- Ebeveynler, eğer sizler sigara içmeyen, içki kullanmayan, ibadethaneye giden, tutarlı, ailesine bağlı, sevgi dolu bir disiplinli sahip olan kişilerseniz, büyük ihtimalle olumlu ve uyumlu çocuklar yetiştireceksiniz.

13- Olumlu ısrar, olumlu çocuklar yetiştirir.

(www.biruya.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*